Archiwizacja dokumentów również w Schowek24

Archiwizacja dokumentów również w Schowek24

Archiwizacja dokumentów

Archiwizacja dokumentów jeszcze nigdy nie była tak prosta. Każdego dnia przychodząc do pracy widzisz sterty dokumentów, których na co dzień nie potrzebujesz, ale masz obowiązek ich archiwizacji. Zajmują Twoją cenną przestrzeń, a co najważniejsze gromadzi się na nich tylko kurz. Dla wszystkich jest jasne, że posiadamy obowiązek archiwizacji dokumentów – wynika to z przepisów obowiązującego prawa. Dokumenty mogą być przechowywane na różnych nośnikach, ale w dalszym ciągu najbardziej popularna jest wersja papierowa. Przechowywanie dokumentów wymaga jednak sporo miejsca, a także odpowiednich warunków aby zachować dokumentację w stanie nienaruszonym. W zależności od rodzaju dokumentu, mamy obowiązek przechowywać je przez określony czas.

Jakiego rodzaju dokumenty musimy archiwizować?

Zgodnie z obowiązującym prawem polskim jesteśmy zobligowani przechowywać:

– dokumenty podatkowe

– dokumenty ZUS

– dokumentację pracowniczą.

Jak długo przechowywać dokumenty?

Obligatoryjny czas przechowywania dokumentów jest zależny od rodzaju dokumentacji. Dla przykładu, archiwizacja dokumentów podatkowych – związanych z księgowością – powinna być 5-letnia licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Dokumenty związane z ZUS’em należy przechowywać przez okres 5 lat.

Jeżeli chodzi o dokumentację pracowniczą, to wymóg przechowywania dokumentów jest znacznie dłuższy, wynosi on 50 lat licząc od ostatniego roku przepracowanego przez danego pracownika zatrudnionego do końca 2018. Dokumentację pracowniczą każdego, kto został zatrudniony po 1 stycznia 2019 r. należy przechowywać 10 lat.

Jak widać – dokumentów archiwalnych może się zgromadzić w czasie trwania działalności gospodarczej tyle, że zaczniemy szukać miejsca do ich przechowywania. Są dokumenty, których nie musisz mieć pod ręką, a prawo wymaga od Ciebie ich archiwizowania.

Co jeśli zabraknie Ci miejsca na dokumenty?

To proste! Wynająć schowek – magazyn samoobsługowy, który zapewnia miejsce dostosowane do Twoich potrzeb..

Schowek24 jest wpisany do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. W każdej naszej lokalizacji przechowasz dokumenty zgodnie z prawem.

Wejdź na stronę www.schowek24.pl , wybierz boks, który się interesuje, następnie zarejestruj się, zapłać i korzystaj tak długo jak potrzebujesz. Ponadto wynajmując schowek do archiwizacji i przechowywania dokumentów zyskujesz dodatkową przestrzeń, w której możesz przechować inne przedmioty w zależności od potrzeb – od choinki biurowej po wolne biurko i prawie wszystko pomiędzy.

Jeżeli potrzebujesz umowy na przechowywanie dokumentacji – napisz do nas, jesteśmy do Twojej dyspozycji.